👈 فروشگاه فایل 👉

تحقيق تابلوها و اصلاح ضريب قدرت

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقيق تابلوها و اصلاح ضريب قدرت

تابلوها

در هر پست توزيع، حداقل يك ترانسفورماتور و دو تابلوي فشار قوي و فشار ضعيف وجود دارد. تابلوي فشار قوي از يك كليد قطع كننده بار و سه عدد فيوز HH تشكيل شده است و تابلوي فشار ضعيف (380V) كه در توزيع اوليه NHV و در توزيع ثانويه UV ناميده مي‌شود. بحث ما دراين قسمت روي تابلوهاي فشار ضعيف NHV و UV خواهد بود.

انواع تابلوها از لحاظ محل و نقش در سيستم كنترل

تابلوهاي فشار ضعيف به چهار دسته اصلي، نيم اصلي (كه از تابلوي اصلي تغذيه مي‌شود)، فرعي تأسيسات (كه از تابلوي نيم‌اصلي تغذيه مي‌شود) و فرعي روشنايي و پريز (كه از تابلوي نيم اصلي تغذيه مي‌شود)، تقسيم مي‌شود كه به تابلوي اصلي NHV و به بقيه تابلوها UV مي‌گوييم.

انواع تابلوها از لحاظ كاربرد

1) تابلوهاي تمام‌بسته: اين تابلوها در كارخانه ساخته مي‌شوند و در فضاهاي سرپوشيده به كار مي‌روند. انواع اين تابلوها در زيرآمده است:

الف) تابلوي تمام بسته ايستاده: اين تابلوها در تابلوهاي اصلي، نيم اصلي و فرعي تأسيسات به كار مي‌روند. و به انواع زير تقسيم مي‌شوند.

الف ـ1) تابلوهاي قابل دسترسي از جلو

الف ـ2) تابلوهاي قابل دسترسي از پشت و قابل فرمان و اندازه‌گيري از جلو

الف ـ3) تابلوهاي چند خانه‌اي: هر سلول قابل خانه‌بندي متغير است.

الف ـ4) تابلوهاي چند جعبه‌اي: كه با اتصال جعبه‌ها به هم تابلو تشكيل مي‌شود و بر روي پايه فلزي يا ديوار قابل نصب است و براي توزيع نيروي اصلي برق، فضاي باز، مناطق صنعتي و كارخانجات و در مناطق غباري و مرطوب به كار مي‌رود.

ب) تابلوي تمام بسته ديواري: كه به دو نوع توكار و روكار تقسيم مي‌شوند، اين تابلوها فقط از جلو قابل دسترس هستند و در تابلوهاي فرعي روشنايي و نيرو به كار مي‌روند.

2) تابلو توزيع نيرو و روشنايي براي نصب در محوطه باز داراي سقف شيبدار و با پايه بتوني هستند، كاربرد آنها در تغذيه منازل، فرمان و كنترل روشنايي محوطه، آب نماها و ... است.

چند مشخصه فني مهم تابلوها

1) تابلو اصلي و نيم‌اصلي توزيع نوع ايستاده قابل دسترس از جلو يا پشت:

الف ـ1) ساختمان بدنه بايد به گونه‌اي باشد كه از طرفين قابل توسعه باشد.

ب ـ1) ظرفيت الكتريكي شينه فازها نبايد از صد و پنجاه درصد شدت جريان اسمي كليد اصلي تغذيه كننده تابلو كمتر باشد و همچنين سطح مقطع شينه‌هاي خنثي و زمين نبايد از نصف سطح مقطع شينة فاز كمتر باشد.

و شينه‌هاي فازها و نول بايد روي مقره‌هاي اتكايي چيني يا صمغ مصنوعي نصب شود. همچنين شينه زمين به بدنه وصل شود و حداقل فاصله بين شينه‌ها بايد از 10 سانتي‌متر كمتر نباشد، بايد اتصالات كابلها به شينه‌ها، كليدها و فيوزها با كابلشو انجام شود.

رنگ شينه‌ها به صورت فاز اول، قرمز (R)، فاز دوم زرد (Y)، فاز سوم آبي (B) است.

همچنين جداولي براي حداقل سطح مقطع شمشهاي مسي و آلومينيومي تدوين شده است.

ج ـ1) بايد سيمها، سرسيمها و كابلها و كليدها و وسايل اندازه‌گيري و ... داراي شماره‌گذاري جهت تعميرات بعدي باشند.

👇محصولات تصادفی👇

حل تمرین کتاب آنالیز رگرسیون خطی Montgomery - ویرایش پنجم طراحی وب با فوتوشاپ شبیه سازی شبکه استاندارد 14 باسه IEEE در سیمولینک متلب طرح لایه باز سنتی یلدا با فرمت Psd و لباس محلی کنکور آزمایشی کارشناسی ارشد مهندسی برق 25 درصد چهارم